You are here: Home > Bez kategorii > W daleko posuniętym przewlekłym zapaleniu nerek często zdarza się zubożenie osocza w sód i chlor

W daleko posuniętym przewlekłym zapaleniu nerek często zdarza się zubożenie osocza w sód i chlor

W daleko posuniętym przewlekłym zapaleniu nerek często zdarza się zubożenie osocza w sód i chlor, na co składa się szereg przyczyn, jak wielomocz, biegunka, utrata NaCI z wymiotami (stany mocznicowe), upośledzona zdolność nerek do tworzenia amoniaku – związki kwaśne wydalają się wtedy w połączeniu z sodem, a nie, jako sole amonowe.
Nerki tracą też zdolność zachowania progu dla NaCI (560 mg).
W zaawansowanym zapaleniu nerek nerka wydala chlorki, chociaż stężenie ich w krwi może być niskie.
Hipochloremia występuje również wyraźnie w zatruciu rtęcią (wymioty, biegunka).
U chorych z ciężką cukrzycą także często zmniejsza się ilość sodu i chloru w osoczu, wpływa na to wielomocz, wydalanie ciał ketonowych w moczu w połączeniu z sodem, niekiedy wymioty.
W chorobach zakaźnych obserwowano wielokrotnie zmniejszenie się poziomu chlorków w krwi, zdarza się to z reguły w płat-owym zapaleniu płuc i zapaleniu opon mózgowych.
Także w rozedmie płuc obniża się poziom chloru w osoczu, gdyż przy podwyższonym ciśnieniu C02 w osoczu krwi chlor przechodzi do krwinek czerwonych.
Hipochloremia występuje z reguły w niewydolności kory nadnerczy.
Kortyna hormon przemiany wody i soli utrzymuje normalny rozdział wody, sodu i potasu w płynach ustroju.
Podanie kortyny nawet u normalnych osób zmniejsza wydalanie sodu i chloru, a zwiększa wydalanie potasu w moczu.
Spadek chlorków w osoczu obserwowano także przy silnych potach i równoczesnym piciu dużych ilości wody, po narkozie, w czasie ciąży, w zatruciach bromem.
W trzecim dziesiątku bieżącego stulecia przekonano się, że obniżony poziom chloru w osoczu krwi, może doprowadzić do mocznicy, chociaż nerki nie są uszkodzone.
Cooke, McCollurri, Whipple, Orr opisali zwężenie górnego odcinka przewodu pokarmowego, w którym to zespole stwierdza się zmniejszenie zawartości chlorków w osoczu krwi, przesunięcie równowagi kwasowo-zasadowej w kierunku alkalozy niegazowej i wzmożenie reszty azotowej w krwi.
Przekonano się, że zwiększenie ilości mocznika może wystąpić w niektórych chorobach zakaźnych (cholera), po częstych nakłuciach w przypadkach puchliny brzusznej, zwłaszcza, jeśli jednocześnie stosujemy środki moczopędne, rtęciowe lub purynowe oraz dietę ubogą w sól kuchenną, po częstych płukaniach żołądka oraz w śpiączce cukrzycowej.
We wszystkich tych przypadkach może rozwinąć się obraz azotemii, którą klinicznie niezbyt łatwo jest odróżnić od mocznicy prawdziwej spowodowanej niewydolnością nerek.
W wywiadzie jednak nie mamy schorzenia nerek (często biegunka lub wymioty), skóra jest sucha, ciepłota ciała niska, gałki oczne miękkie, tętno drobne, przyspieszone, ciśnienie krwi niskie, spadek liczby limfocytów (nieraz poniżej 200 w 1 mm), poziom chlorku w surowicy krwi jest obniżony, prawie zupełnie nie ma chlorków w moczu, nie ma też zmian na dnie oka
[podobne: czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki, finezja kraśnik, w garnku wrze woda aw niej gotuje się makaron ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki finezja kraśnik w garnku wrze woda aw niej gotuje się makaron