You are here: Home > Bez kategorii > Pożywienie nie powinno być jednostronne

Pożywienie nie powinno być jednostronne

Pożywienie nie powinno być jednostronne.
Dawka 1000 jedno dziennie witaminy D wystarcza zwykle w leczeniu krzywicy, czasem jednak trzeba dawki znacznie zwiększać do 10000-20 000 jedno.
Nieraz stosuje się też jednorazową dawkę uderzeniową podając pozajelitowo 500000-1000000 jedno witaminy D.
Nie należy jednak sądzić, że można podawać witaminę D w dowolnych ilościach i dowolnie długo.
Zbyt duże dawki mogą wywołać objawy nietolerancji.
Dzieci tracą łaknienie, skarżą się na bóle głowy, są apatyczne, ciśnienie ich krwi podwyższa się, podobnie podwyższa się poziom fosforu i mocznika, czasem wapnia.
Leczenie dużymi dawkami witaminy D musi, więc być kontrolowane przez lekarza, u dzieci nie należy przekraczać dawki dziennej 40000 jedno.
Jedynie w tak zwanej krzywicy opornej ilości witaminy.
O, które zwykle wystarczają do usunięcia objawów krzywicy, nie dają wyniku i trzeba stosować dużo większe dawki, aby doprowadzić do normalnego wchłaniania wapnia z jelit i uwapnienia kości.
Stosując duże dawki witaminy D w celach leczniczych w chorobach stawów, a zwłaszcza w gruźlicy skóry, spostrzegano szereg przypadków przedawkowania witaminy D.
U zwierząt podawanie wielkich dawek naświetlanego ergosterolu doprowadza do zwapnień w ścianach tętnic, w nerkach, w narządach wewnętrznych powstają ogniska zapalne, występują zmiany w składzie krwi (podwyższenie poziomu wapnia i fosforu, zmniejszenie albumin), kości odwapniają się.
U ludzi zbyt wielkie dawki witaminy D2 powodują utratę łaknienia.
Wymioty, osłabienie, zaparcie, czasami zjawia się gorączka.
Ciśnienie krwi podwyższa się, dochodzi do zaburzeń nerwowych (zaburzenia wzrokowe, czasem porażenia połowicze), poziom tłocznika w krwi wzrasta, w moczu zjawiają się krwinki czerwone i wałeczki.
Kliniczne objawy hiperwitaminozy D2 omówili u nas Hajman i Taube w r.
1948 opisując jednocześnie obserwowany przypadek, w którym kobieta, 29-letnia chora na gruźlicę skóry, przyjęła w ciągu 20 dni 1540 mg witaminy D2.
Chora ta wyzdrowiała.
Ogłoszono także szereg przypadków zakończonych śmiercią, na ogół jednak odstawienie witaminy D wystarcza do Wyzdrowienia.
Równoczesne podawanie witaminy A zwiększa tolerancję na witaminę D.
Rozpiętość pomiędzy dawką leczniczą i toksyczną jest duża i wynosi około 1-300.
Możliwość przedawkowania witaminy D wskazuje, że lek ten należy stosować z umiarem i pod kontrolą.
ZMIĘKNIENIE KOŚCI – OSTEOMALACIA Jest to schorzenie kostne, rozwijające się zwykle w drugiej połowie ciąży lub w połogu, należące do grupy schorzeń Odżywczych.
Zapadają na nie zwykle wieloródki, które odżywiają się produktami zbożowymi, a jedzą mało mleka, mięsa, tłuszczu i nie przebywają na słońcu
[podobne: zeaksantyna występowanie, zając w śmietanie, passerotti ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: passerotti zając w śmietanie zeaksantyna występowanie