You are here: Home > Bez kategorii > Noworodek spożywa średnio 600 mI mleka

Noworodek spożywa średnio 600 mI mleka

Noworodek spożywa średnio 600 mI mleka, a więc niedobór dzienny żelaza jest stosunkowo znaczny, musi być pokrywany z zapasów zmagazynowanych w wątrobie, śledzionie i szpiku w czasie końcowego okresu życia płodowego.
U wcześniaków, u których zapasy żelaza nie były dopełnione, rozwija się niedokrwistość, podobnie jak u noworodków urodzonych na czasie, ale wadliwie odżywianych.
U dzieci wadliwie odżywianych niedokrwistość rozwija się zwykle między 4 a 12 miesiącem życia, po wyczerpaniu się zapasów żelaza otrzymanych od matki w czasie życia wewnątrzmacicznego.
Zapasy żelaza mogą też być niedostateczne u dzieci urodzonych na czasie, ale których matki w czasie ciąży cierpiały na niedobór żelaza.
W warunkach prawidłowych ilość ta jest uzupełniana bez trudu z pokarmów, inaczej ma się sprawa w stanach upośledzonego wchłaniania.
Spotykamy wtedy nieraz niedokrwistość niedobarwliwą.
Duże ilości żelaza traci ustrój w czasie krwotoków.
Utrata 500 ml krwi pociąga za sobą utratę około 270 mg żelaza.
Dopóki zapasy żelaza nie są wyczerpane, niedokrwistość wtórna wskutek utraty krwi pozostaje izochroniczna ze wskaźnikiem w pobliżu jedności.
Przeciwnie, jeśli w ciągu niedługiego czasu ustrój traci ponad 3 litry krwi (1 g = cała ilość żelaza zapasowego), to niedokrwistość staje się niedobarwliwa, poziom hemoglobiny nie jest równoległy z tworzeniem się krwinek czerwonych.
Szpik wysyła krwinki na obwód, ale krwinki te są hipochrorniczne, ponieważ nie ma żelaza niezbędnego do syntezy hemoglobiny.
Wyczerpanie zapasów żelaza widujemy u chorych z krwawiącym wrzodem żołądka lub dwunastnicy, we wrzodziejącym nieżycie okrężnicy, w krwawieniach macicznych, w guzach krwawicowych odbytu, w nowotworach, skazach krwotocznych.
W niedokrwistości Biermera nie brak żelaza, które uwalniają się tu z rozkładu krwi.
Żelaza tego ustrój nie traci, zostaje ono do jego dyspozycji aż do przełomu retikulocytarnego.
Wszyscy badacze zgadzają się z tym, że w niedokrwistości nadbarwliwej typu Biermera przed podaniem wyciągu wątroby istnieje nadmiar żelaza w krwi lub poziom jego jest prawidłowy.
Poziom żelaza obniża się dopiero raptownie w 24 godzin po podaniu przetworów wątroby, dlatego w tym okresie można także podać nieco żelaza.
Wzmożoną ilość żelaza w surowicy krwi spostrzegamy w okresach zaostrzenia się żółtaczki hemolitycznej, w białaczkach, po naświetlaniu promieniami rentgenowskimi (rozpad tkanek), w haemochromatosis, gdzie wydalanie żelaza jest wstrzymane, a przyswajanie prawidłowe, obniżenie poziomu żelaza w krwi widujemy w przebiegu chorób zakaźnych, w czynnych wysiękowych postaciach gruźlicy oraz w przebiegu raka
[podobne: jedzenie w proszku fortuniada, w garnku wrze woda aw niej gotuje się makaron, garnek do gotowania na parze ikea ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: garnek do gotowania na parze ikea jedzenie w proszku fortuniada w garnku wrze woda aw niej gotuje się makaron