You are here: Home > Bez kategorii > Niższy poziom żelaza w surowicy krwi u kobiet jest prawdopodobnie wywołany stałą utratą krwi w okresach miesiączkowych

Niższy poziom żelaza w surowicy krwi u kobiet jest prawdopodobnie wywołany stałą utratą krwi w okresach miesiączkowych

Niższy poziom żelaza w surowicy krwi u kobiet jest prawdopodobnie wywołany stałą utratą krwi w okresach miesiączkowych.
Przed pokwitaniem i po przekwitaniu poziom żelaza jest taki sam jak u mężczyzn.
W pierwszym roku życia, kiedy ustrój szybko rośnie, konieczne jest dostarczanie żelaza do budowy krwi i tkanek.
Zapotrzebowanie żelaza wynosi wtedy około 6 mg dziennie.
Normy w ZSRR są wyższe, np.
dla dorosłych przewiduje się 15 mg dziennie.
Podczas miesiączki kobieta traci 20-50 mg żelaza (średnio na rok 300 mg), w czasie ciąży straty wynoszą około 900 mg (budowa tkanek płodu, łożyska, krwawienia podczas porodu), dalszą utratę żelaza powoduje okres karmienia.
Aby ulec wchłonięciu, żelazo pokarmowe musi zostać odczepione od związków organicznych i zjonizowane do postaci dwuwartościowej, tylko ta postać, bowiem jest wchłaniana.
W wytwarzaniu żelaza dwuwartościowego uczestniczy sok żołądkowy.
Ilość żelaza zjonizowanego jest wprost proporcjonalna do stopnia kwaśności, powstaje chlorek żelazawy – sól dwuwartościowa, łatwo wchłaniana.
Czynnik jonizujący żelazo jest zawarty w żółci, w soku trzustkowym i jelitowym, ale główną rolę gra bezspornie sok żołądkowy.
Żelazo wchłania się przede wszystkim w dwunastnicy.
W jelicie cienkim pod wpływem działania zasadowych soków trawiennych żelazo zjonizowane przekształca się w związki organiczne trójwartościowe.
W niedokrwistości ze zmniejszoną zawartością żelaza w krwinkach czerwonych wskaźnik jest mniejszy od jedności i obniża się poziom żelaza w surowicy krwi.
Mówimy wtedy o niedokrwistości niedobarwliwej.
Niedokrwistość niedobarwliwą spotykamy u noworodków, u kobiet w przebiegu ciąży i połogu, w niedożywieniu, po krwawieniach, w zaburzeniach lub braku jonizacji żelaza pokarmowego, w zaburzeniach wchłaniania żelaza oraz w przebiegu chorób zakaźnych.
W czasie życia wewnątrzmacicznego poziom żelaza w wątrobie płodu rośnie aż do chwili porodu, podobny wzrost obserwujemy w surowicy krwi.
W czwartym do szóstego miesiąca życia płodowego poziom żelaza w surowicy krwi wynosi 19-47 I-Lg %, w ósmym miesiącu -100 I-Lg %, w dziewiątym miesiącu – 156 I-Lg %.
Rezerwy żelaza u płodu są uzupełniane przede wszystkim w ciągu ostatnich trzech miesięcy ciąży.
Ilość żelaza w wątrobie płodu przewyższa wtedy znacznie odsetkową jego zawartość u człowieka dorosłego, po urodzeniu ilość żelaza w surowicy krwi noworodka stopniowo zmniejsza się, w 15 dniu życia surowica krwi zawiera średnio 124 I-Lg %, w 1-6 miesiącu – 88 I-Lg %, od 6 do 12 miesiąca – 61 I-Lg % i od 12 do 18 miesiąca 58 I-Lg %.
W litrze mleka kobiecego znajduje się zaledwie 0,5 mg żelaza zdatnego do wchłonięcia
[hasła pokrewne: gruby benek zabrze, garnek do gotowania na parze ikea, zeaksantyna występowanie ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: garnek do gotowania na parze ikea gruby benek zabrze zeaksantyna występowanie