You are here: Home > Bez kategorii > Magnez jest antagonistą wapnia i odwrotnie

Magnez jest antagonistą wapnia i odwrotnie

wg Skarżyńskiego).
Magnez jest antagonistą wapnia i odwrotnie, wapń jest antagonistą magnezu.
Po uśpieniu wywołanym za pomocą dożylnego wstrzyknięcia MgS04 można obudzić zwierzę wstrzykując mu dożylnie roztwór Ca Clj.
Niewielkie zwiększenie ilości magnezu w krwi spostrzega się w przewlekłych zakażeniach, w miażdżycy naczyń, nadciśnieniu samorodnym, w zatruciu szczawianami, niewielkie obniżenie – w mocznicy, padaczce i w krzywicy.
Codzienne pokarmy zawierają wystarczające ilości magnezu, zapotrzebowanie ustroju nie jest wysokie i może być łatwo pokryte, Według Nelsona i Kendalla dziecko potrzebuje około 13 mg magnezu na kg wagi dziennie.
Według Schmidta i Greenberga pokarmy zawierają następujące ilości magnezu na 100 g produktu: mięso wołowe chude 0,024 g, jaja 0,011 g, żółtko jaj 0,016 g, mleko 0,012 g, ser 0,037 g, pszenica 0,113 g, ziemniaki 0,028 g, mąka z kukurydzy 0,084 g, pomarańcze 0,012 g, migdały 0,251 g, szpinak 0,037 g, bób suszony 0,156 g.
SÓD, CHLOR I POTAS Pierwiastki te możemy omawiać łącznie, gdyż sód i potas występują w postaci chlorków, a ponadto te trzy elementy spełniają podobne czynności w naszym organizmie.
Od tych 3 pierwiastków zależą 4 podstawowe czynności fizjologiczne ustroju: 1) prawidłowa gospodarka wodna; 2) normalne ciśnienie osmotyczne; 3) równowaga kwasowo-zasadowa; 4) prawidłowa pobudliwość nerwowo-mięśniowa.
Utrzymanie normalnego stanu nawodnienia oraz ciśnienia osmotycznego zależy przede wszystkim od zawartości zasad w płynach ustrojowych, a sód jest tu najważniejszym składnikiem zasadowym.
Chlor stanowi natomiast najważniejszą frakcję kwasową osocza tak, że utrzymanie normalnego pH zależy od stężenia sodu i chloru.
Podawanie soli potasu zwiększa wydalanie sodu w moczu.
Ciało ludzkie zawiera 2,5 razy więcej potasu niż sodu, pokarmy roślinne około 5 razy więcej.
Z tych powodów należy dodatkowo dostarczać sól, kuchenną, i to zwłaszcza osobom żywiącym się głównie pokarmem roślinnym.
Dlatego też już przed tysiącami lat człowiek instynktownie poszukiwał soli kuchennej, jako przyprawy do jedzenia.
Zwierzęta drapieżne, które piją krew swoich ofiar, nie potrzebują dodatkowo soli kuchennej, natomiast zwierzęta trawożerne, np.
owce, chętnie liżą podaną im sól.
Potas jest głównym kationem komórkowym, podczas gdy sód i chlor znajdują się głównie w płynach pozakomórkowych.
Potas pobudza nerw błędny, wzmaga ruchy jelit i zwiększa diurezę, wchodzi w skład mięśni, tkanek wątroby.
Fenn stwierdził, że jony potasu umożliwiają odkładanie się glikogenu w wątrobie.
Sole potasu są potrzebne do budowy komórek
[hasła pokrewne: aminy biogenne w żywności, garnek do gotowania na parze ikea, w naczyniu o wysokości 20 cm znajduje się pewna ciecz ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: aminy biogenne w żywności garnek do gotowania na parze ikea w naczyniu o wysokości 20 cm znajduje się pewna ciecz