You are here: Home > Bez kategorii > Królewskie i cesarskie biesiady

Królewskie i cesarskie biesiady

Bolesław miał gest prawdziwie króleaski. Gall Anonim informuje w swej kronice, iż polski książę „urządzając podczas trzech dni prawdziwe królewskie i cesarskie biesiady” podarował Ottonowi całe stołowe złote i srebrne naczynia, dorzucając wiele innych, równie drogocennych darów. Obdarował również bardzo hojnie towarzyszący cesarzowi orszak, iż „z przyjaznych zrobił ich sobie największymi przyjaciółmi
Nie wiemy, niestety, jakie pon•awy podawano na owych ziotych i srebrnych misach, które otrzymał cesarz. Domy41aĆ się jedynie możemy, że były znakomite. Pito również i wino, jako że Otton, rozmiłowany w rzymskich tradycjach, wolał je zapewne od piwa. Obok polskiĆh znalazły się z pewnością poffawy podawane wÓwczas na świetniejszych dworach królewskich w innych krajach, z którymi dwór Bolesława Chrobrego utrzymywał żywe kontakty i co na pewno nie pozostało bez wpływu na menu gnieźnieńskich uczt. Nie tylko Gall Anonim mówi z zachwytem o polskiej gościnności Bolesława. Wspomîna o niej rÓwnieŻ, choć znacznie powściągliwiej, wspÓłczesny gnieźnieńskim darzeniom biskup Merseburga nietmar. Niechętny Ottonowi III, szczegÓlnie zaś nieprzyjaznym okiem patrzący na wzrost potęgi polski pod panowaniem Bolesława Chrobrego, nie uczestniczył w urocžystościach gnieźnieńskich. Znał jednak dokładnie wszystkie szczegóły od tych, którzy brali w nich udział.
Celowo więc przemaczając lub ganiąc polityczny sens spotkania cesarza z księciem polskim, stwierdza w swej kronice Gesta Saxorgm m. in.: „Trudno uwierzyć i opowiedzieć, z jaką wspaniałością przyjmował wówczas Bolesław Cesarza jak go prowadza przez swój kraj do Gniezna” .
Nawiązując zaś do uwieńczenia Bolesława diademem i obdarowania włócznią Św. Maurycego, będącą jednym z insygniÓw cesarskich, notuje z nie ukrywanym oburzeniem: „Niechaj Bóg wybaczy cesarzowi, że czyniąc trybutariusza panem, uniósł go tak wysoko, Że ten, zapominając, jak postępował jego rodzice ośmielał się wciągnąć w poddaństwo wyżs od niego stojących. [hasła pokrewne: ambit dobrzyniewo, desery od najprostszych po wykwintne, cubana zielonka ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: ambit dobrzyniewo cubana zielonka desery od najprostszych po wykwintne