You are here: Home > Bez kategorii > Jeżeli poziom cholesterolu w krwi jest wyższy niż normalnie

Jeżeli poziom cholesterolu w krwi jest wyższy niż normalnie

Jeżeli poziom cholesterolu w krwi jest wyższy niż normalnie, to mówimy o hipercholesterołernii, jeżeli jest niższy o hipocholesterolemii.
Hipercholesterolemia występuje w cukrzycy, Rabinowitsch i Joslin podkreślają, że wysokość poziomu cholesterolu w cukrzycy ma większe znaczenie dla rokowania niż wysokość poziomu cukru w krwi.
Chorzy z utrzymującą się wysoką hipercholesterolemią są skłonni do powikłań w postaci zapaleń nerwów i zgorzeli tkanek.
W cukrzycy w osoczu krwi zwykle narasta równomiernie cholesterol wolny i zestryfikowany.
Zwiększenie poziomu cholesterolu w krwi widujemy po narkozie eterowej, w nerczycy lipidowej, I gdzie stwierdzano poziomy 600-700 mg%, a nawet 2200 mg %, dalej w żółtaczce na tle zatkania przewodu żółciowego wspólnego, w obrzęku śluzowatym, po ostrych krwotokach, często (ale nie zawsze) w kamicy żółciowej i w miażdżycy naczyń, w awitaminozie A, w łuszczycy, u dzieci cierpiących na celiakię.
Obniżenie poziomu cholesterolu widujemy w żółtaczce hemolitycznej, w zatruciu fosforem, chloroformem, czterochlorkiem węgla, związkami barbiturowymi, w nadczynności tarczycy, w wyniszczeniu, w ostrych chorobach zakaźnych, często też w raku, gruźlicy płuc, bakteryjnym zapaleniu wsierdzia, zawale mięśnia sercowego i ostrym zapaleniu trzustki.
Choroby miąższu wątrobowego prowadzą nieraz do zmniejszenia się ilości estrów cholesterolu w krwi.
U nas zagadnieniem tym zajmował się Marian Górski.
Całkowita ilość tłuszczów osocza waha się w dość szerokich granicach, od 400 do 1400 mg % (tłuszcze obojętne, kwasy tłuszczowe, fospolipidy, cholesterol).
Poziom tłuszczu obojętnego wynosi około 370 mg % w osoczu, nieco mnie} znajdujemy go w krwinkach; kwasy tłuszczowe występują w ilości 190-450 mg %.
Wzrost poziomu tłuszczu obojętnego i kwasów tłuszczowych w osoczu krwi widujemy w czasie głodu, w narkozie eterowej, w alkoholizmie, w chorobie Biermera, w niedoczynności tarczycy, białaczkach, cukrzycy, żółtaczce hemolitycznej, w nerczycy.
W warunkach normalnych poziom tłuszczu obojętnego i kwasów tłuszczowych w osoczu krwi wzrasta w dwie godziny po podaniu tłuszczu, a maksimum osiąga w 4-6 godzin.
Przedstawicielami sterolów roślinnych są fitosterol (występuje wolejach roślinnych) i stygrnasterol (w soi).
Sterole te nie są wyzyskiwane przez organizmy zwierzęce.
Najczęściej spotykanym mikosterolem jest ergosterol, występuje on jednak nie tylko w grzybach, ale również razem z zoosterolem i fitosterolem w żółtku jaj, mózgu, mleku krowim, oleju bawełnianym.
Z innych fitosterolów są znane: askosterol, anasterol, tymosterol.
Ergosterol C2sH430H jest prowitaminą b
[patrz też: finezja kraśnik, garnek do gotowania na parze ikea, jedzenie w proszku fortuniada ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: finezja kraśnik garnek do gotowania na parze ikea jedzenie w proszku fortuniada