You are here: Home > Bez kategorii > Bażant pieczony

Bażant pieczony

Najsmaczniejsze i najdelikatniejsze mięso mają samice bażanta.

Bażant powinien być odpowiednio skruszały, należy go więc po upolowaniu powiesić „w piórach”, w chłodnym miejscu na 5—6 dni. PO tym czasie ptaka oskubujemy na sucho, patroszymy, szybko obmywamy wewnątrz i zewnątrz i osuszamy czystą ściereczką lnianą.
Wątrobę i serce siekamy na miazgę i ucieramy z 5 dkg masła na krem, który solimy do smaku, dodając w czasie ucierania łyżeczkę soku cytrynowego. Godnym polecenia jest dodanie do kremu 5. drobno utłuczonych w moździerzu suszonych jagód jałowca. Kremem tym równomiernie pokrywamy wnętrze ptaka.
Umiarkowanie natartego solą bażanta owijamy w cieniutkie płatki słoniny, układamy na brytfance, w której roztopiliśmy łyżkę świeżego masła, i

pieczemy w piekarniku. Na 10 minut przed zakończeniem pieczenia usuwamy sloninę, aby skórka bażanta pięknie, lecz niezbyt silnie się przyrumieniła.
Powstaky w brytfance esencjonalny sos rozcieńczamy 2 łyżkami rosołu lub rosołu pół na pół zmieszanego z białym wytrawnym winem, chwilę gotujemy i gorącym polewamy ułożonego na ogrzanym póhnisku, podzielonego na 4 częŚci bażanta. [hasła pokrewne: passerotti, w garnku wrze woda aw niej gotuje się makaron, przechowywanie ryb, czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki ]
Do tak przyrządzonego bażanta znakomitym dodatkiem jest konfitura z czerwonych borówek, ewentualnie lekko zakwaszona odrobiną solni cytrynowego.

Tags: , , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki passerotti przechowywanie ryb w garnku wrze woda aw niej gotuje się makaron